13.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Jeep zbulon Grand Cherokee-n e ri, që mbërrin në Evropë vitin e ardhshëm

Jeep Grand Cherokee i ri gjithashtu do të ofrohet për herë të parë me një motor energjetik hibrid plug-in ekonomik.

Edicioni i ri i veturës së Jeep, i cili së shpejti do të shitet në të gjithë botën, do të ofrohet në një version më të shkurtër dhe më të gjatë të trupit (me tre rreshta vendesh) dhe pesë pako pajisjesh, dhe në përputhje me tendencat aktuale, Grand Cherokee sjell një prizë të elektrizuar – ​​për herë të parë.

GC hibride kombinon fuqinë e një turbo benzine me dy litra me katër cilindra dhe dy motorëve elektrikë dhe prodhon 380 kuaj fuqi dhe 637 Nm çifte rrotulluese maksimale.

Kapaciteti i baterisë është i mjaftueshëm për të përshkuar 40 kilometra pa konsumuar benzinë, dhe konsumi mesatar i deklaruar është vetëm 4.1 litra për 100 kilometra.

Motori bazë 3.7-litërsh benzinë ​​V6 ofron 297 kuaj fuqi dhe 352 Nm çift rrotullues, dhe me paketat e pajisjeve Trailhawk, Overland dhe Summit, një motor 5.7-litra V8 me 362 kuaj fuqi dhe 529 Nm çifte rrotulluese është i mjaftueshëm për ta vënë në dispozicion Grand Cherokee mund të tërheqë më shumë se tre tonë.

Tre sisteme të kontrolluara në mënyrë elektronike kujdesen për vozitjen adaptive përmes të dy akseve, dhe pesë programe pune, pezullim ajror adaptues, dhe goma të përshtatshme 18 inç do t’ju ndihmojnë të përballoni çdo gjendje.

Shoferi dhe shokët e tij do të kenë në dispozicion një veturë të qetë, të rehatshme dhe të pajisur me bollëk pajisjesh, gjatësia e së cilës në versionin më të shkurtër është 4.91 metra. Kopjet e para duhet të mbërrijnë në dyqanet evropiane nga mesi i vitit të ardhshëm. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img