15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Janë regjistruar 468 raste të reja të Kovid-19, 11 të vdekur, 284 të shëruar

Shkup, 2 tetor – Në 24 orët e fundit janë kryer 4.295 testime dhe janë regjistruar 468 raste të reja me KOVID -19. Janë raportuar njëmbëdhjetë vdekje, ndërsa 284 pacientë janë shëruar, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Konform të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit nga 468 raste të reja të KOVID -19, më së shumti ka në Shkup – 227. Kumanovë – 41, Shtip – 26, Veles dhe Ohër – nga 23, Kavadar – 16, Strumicë – 13, Prilep, Koçan dhe Kriva Pallankë – nga 11, Manastir – 8, Gjevgjeli, Shën Nikollë dhe Radovish – nga 7, Tetovë, Vinicë dhe Probistip – nga 5, Strugë – 4, Negotinë, Resnjë dhe Vallandovë – nga 3, Kërçovë, Kratovë dhe Bogdancë – nga 2, Gostivari, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenicë – nga 1.

Janë regjistruar 284 pacientë të shëruar  nga: Shkupi – 149, Kumanova – 28, Kavadari – 14, Velesi – 13, Manastiri – 10, Shtip – 9, Strumica, Kërçova dhe Gostivari – nga 7, Prilepi dhe Koçani – nga 6, Shën Nikolla dhe Vallandova – nga 5, Gjevgjelia, Vinica dhe Kratova – nga 3, Dellçeva dhe Negotina – nga 2, Kriva Pallanka, Radovishi, Resja, Makedonski Brodi dhe Makedonska Kamenica – nga 1.Gjatë 24 orëve të kaluara, kanë vdekur 7 persona: dy të vdekur nga Shkupi (61 dhe 91 vjeç), nga një i vdekur në Koçan (74), Vinicë (69), Kërçovë (56), Prilep (73) dhe Strumicë (69 ). Të gjithë personat e raportuar kanë vdekur në kushte spitali.Në mënyrë plotësuese, sipas Regjistrit të vdekjeve me diagnozë KOVID-19 nga “Termi im”, janë raportuar edhe 4 persona të tjerë të vdekur, me datën e vdekjes nga 15.09.2021 deri më 30.09.2021. Të vdekurit janë 3 persona nga Manastiri dhe një person nga Shkupi, të moshës 51 deri në 80 vjeç. Nga personat e raportuar, 3 vdiqën në kushte spitalore, ndërsa një person ka vdekur në kushte shtëpie.

Janë bërë 4.295 teste përmes ISHP-282, QSHP Shkup-55, QSHP Manastir-66, QSHP Prilep-47, QSHP Tetovë-35, QSHP Kumanovë-56, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-0, Mjekësia Ligjore-2, Instituti i Mikrobiologjisë-315, Zhan Mitrev (Filipi II ) -96, Avicena-220, Biotek-332, Sistina-85, laboratori Laor-235, Sinlab- 23, Remedika-23, Fertiliti-42, Genea-12, Nikob lab-550, VFV Medikal-100, Eli Medika- 43, Rojal Medika -20, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 1.656.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.297.190 teste të Kovid-19  Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 190.288, numri i pacientëve të shëruar është 173.332, numri i vdekjeve është 6.694, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.262.

Me 468 rastet e reja të regjistruara laboratorike pozitive të KOVID-19, numri i përgjithshëm i njerëzve të diagnostikuar me KOVID-19 është 192.288.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img