14.3 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Ja cilat janë përfitimet e gjumit në shpinë

A është i mirë gjumi në shpinë?

Disa studime kanë treguar se gjumi në këtë pozicion është një zgjidhje e thjeshtë dhe efektive për të lehtësuar çrregullimet e gjumit dhe problemet me sistemin musculoskeletal, shkruan faqja e njohur mjekësore italiane, pacienti.it.

Le të zbulojmë pse dhe cilat janë përfitimet e gjumit në shpinë.

Të flesh në shpinë: çfarë na thotë shkenca?

Gjumi në shpinë, i njohur gjithashtu si gjumi mbi shpinë, ofron një sërë përfitimesh shëndetësore që mund të mos i keni marrë parasysh.

Sipas disa studimeve, gjumi në shpinë do të ndihmonte mbajten e shtyllës kurrizore në një linjë, zvogëlon dhimbjen cervikogjenike, lehtëson presionin në gjoks si dhe parandalon rrudhat dhe irritimet e fytyrës.

Edhe për foshnjat, Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon mbajtjen e tyre të shtrirë gjatë gjumit për të zvogëluar rrezikun e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS).

Megjithatë, megjithëse gjumi në shpinë ka përfitime të shumta, sigurisht që nuk është pozicioni më i popullarizuar në fakt, një studim i vitit 2017 tregoi se mbi 60% e të rriturve në Evropë preferojnë të flenë krah për krah.

Siç pritej, ka shumë arsye për të fjetur mbi shpinë. Le të shohim ato kryesore në detaje.

1) Fjetja në shpinë redukton dhimbjen e shpinës dhe qafës

Fjetja mbi shpinë ndihmon në uljen e presionit në shtyllën kurrizore. E shtrirë mbi shpinë, shtylla kurrizore mbështetet dhe ruan lakimin e saj natyral, falë ndihmës së jastëkëve që mbështesin qafën. Në të kundërt, gjumi me bark dhe me kokën anash ngjesh shtyllën kurrizore duke e anuar qafën mbrapa.

2) Lehtëson simptomat e sinusitit

Nëse flemë me shpinë, për shkak të gravitetit, mukoza e shkaktuar nga ftohja ose sinusiti do të shtyhet poshtë, duke çliruar rrugët e frymëmarrjes dhe duke lejuar frymëmarrje më të mirë.

3) Mund të zvogëlojë njollat ​​e lëkurës

Meqenëse këllëfët e jastëkëve thithin papastërtitë nga lëkura dhe flokët, nëse flini në krah ose në bark, ato transferohen lehtësisht në fytyrën tuaj gjatë gjumit, duke shkaktuar shtimin e pikave të zeza, poreve të zgjeruara, skuqjes dhe acarimit.

Nga ana tjetër, gjumi mbi shpinë e mban fytyrën larg këllëfit të jastëkëve dhe, rrjedhimisht, nga papastërtitë dhe vajrat që mund ta irritojnë atë.

4) Ndihmon në ngadalësimin e shfaqjes së rrudhave

Fjetja me fytyrën në kontakt me jastëkun mund të irritojë lëkurën, për shkak të fërkimit me pëlhurën e jastëkut, duke favorizuar shfaqjen e rrudhave.

Fjetja në shpinë parandalon që fytyra juaj të vijë në kontakt me jastëkun dhe e mban qafën drejt, gjë që ndihmon në parandalimin e zhvillimit të rrudhave të parakohshme në fytyrë dhe qafë.

5) Redukton ënjtjen

Kur shtriheni me fytyrë, lëngjet grumbullohen në atë zonë duke shkaktuar ënjtje rreth syve dhe në fytyrë. Gjumi në shpinë dekurajon mbajtjen lokale të lëngjeve dhe rrjedhimisht ënjtjen.

6) Ndihmon në parandalimin e dhimbjeve cervikale

Ngjashëm me efektin e tij në qafë dhe shpinë, gjumi mbi shpinë redukton presionin në qafë dhe kokë.

Mbajtja e kokës, qafës dhe shtyllës kurrizore në një pozicion neutral të shtrirë mbi shpinë, lehtëson presionin në këto zona, duke reduktuar fillimin e tensionit të muskujve dhe dhimbjeve të kokës.

7) Na ndihmon të zgjohemi natyrshëm

Në pozicionin shtrirë është më e lehtë të vërehen ndryshimet e dritës së jashtme dhe, për rrjedhojë, të zgjohemi natyrshëm kur lind dielli, një faktor që na ndihmon të rregullojmë ritmin tonë gjumë-zgjim.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img