26.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Interi do të ndahet me Eriksenin me marrëveshje të ndërsjellë

Koha e Christian Eriksenit te Interi do të përfundojë, me lojtarin dhe klubin që thuhet se kanë rënë dakord për të ndërprerë kontratën e tij.

29-vjeçari pësoi një arrest kardiak në një ndeshje të Euro 2020 midis Danimarkës dhe Finlandës në muajin qershor.

Ai mori trajtim në fushë përpara se të dërgohej në spital, ku u pajis me një ICD (defibrilator kardioventer të impantuar), pajisje e cila monitoron ritmin e tij të zemrës dhe gjithashtu mund të dërgojë goditje në zemër nëse është e nevojshme.

Federata Italiane e Futbollit kishte njoftuar se ai do të lejohet të kthehet të luajë në Serie A vetëm në qoftë se ai është konsideruar mjaft i aftë për të luajtur.

Dhe më e rëndësishmja, zyrtarët thanë se aftësia e tij fizike nuk duhet të përfshijë një mbështetje të ICD në zemrën e tij.

Mesfushori danez u kthye në stërvitje vetëm këtë muaj në një nga ish-klubet e tij apo më saktë te Odense Boldklub.

Por, pa hequr ICD-në, ai nuk do të ketë të drejtë të luajë në Serie A sipas rregullave të përcaktuara nga Komiteti Olimpik Italian, i cili drejton sportin në vend.

Sipas mediumit italian Gazzetta dello Sport, kjo ka bërë që lojtari dhe drejtuesit e Interit të vendosin se mënyra e vetme përpara është që ai të largohet nga klubi dhe të kalojë në një ligë me intensitet më të ulët.

Një rikthim i bujshëm në ish-klubin Tottenham është diskutuar në një moment, ashtu si një transferim në shtëpi te Ajaxi, ku danezi filloi karrierën e tij.

Por me Ligën Premier dhe kampionatin holandez që vështirë se largohen nga Italia, një lëvizje e përhershme në Danimarkë është aktualisht në plan.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img