14.3 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

India ul taksat e karburantit për konsumatorët – çmimet arritën në nivele rekord

India ka ulur taksat për konsumatorët e benzinës dhe naftës pasi rritja e kostos së karburanteve bruto shkoi në nivele rekorde.

Vendimi synon të lehtësojë rritjen e çmimeve dhe “të nxisë më tej ciklin e përgjithshëm ekonomik”, tha qeveria.

Çmimet globale të mallrave janë rritur këtë vit pasi ekonomitë në mbarë botën rimëkëmben nga pandemia, raporton bbc.

Megjithatë, masa pritet gjithashtu të rrisë kërkesën për karburant ndërsa vendet përpiqen të frenojnë konsumin e karburantit fosil.

Akciza për benzinën është ulur me 5 rupi (0.058 euro) për litër dhe me 10 rupi (0.12 euro) për naftën.

Pas njoftimit të qeverisë federale, të paktën dhjetë shtete të sunduara nga Partia Bharatiya Janata (BJP) e kryeministrit Narendra Modi, ose aleatët e tij, thanë se do të shkonin më tej dhe do të ulnin taksat lokale të karburantit deri në 7 rupi të tjera për litër.

Njoftimet erdhën në prag të festivalit të Diwali, i cili sheh fillimin e një sezoni të ngarkuar festiv në Indi, i shënuar zakonisht nga rritja e shpenzimeve të konsumatorëve. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img