26.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Guardiola ‘eklipson’ Kloppin, Fergusonin dhe Wengerin me vendosjen e rekordit të ri të golave ​​në Ligën Premier

Manchester City u shfrenua në një fitore me rezultat të thellë 7-0 kundër Leeds United të martën, teksa trajneri i tyre Pep Guardiola vulosi një rekord të ri në Ligën Premier.

City mundi Leedsin me rezultat 7-0 në Etihad Stadium të martën mbrëma, me gjashtë golashënues të ndryshëm për skuadrën e Guardiolës.

Kevin De Bruyne ishte lojtari që shënoi dy herë, me Phil Foden, Jack Grealish, Riyad Mahrez, John Stones dhe Nathan Ake gjithashtu që shtuan nga një gol.

Goli i Fodenit për golin e parë të Man City ishte goli i 500-të i shënuar në Ligën Premier gjatë kohës së Guardiolës te klubi anglez.

Kjo shifër është arritur në vetëm 207 ndeshje, që është më e shpejta që çdo trajner ka parë ekipin e tyre të arrijë 500 gola.

Jurgen Klopp ishte mbajtësi i mëparshëm i rekordit, me trajnerin gjerman që shënoi 500 gola në 234 ndeshje në krye të Liverpoolit.

Në anën tjetër, kjo ishte fitorja e dytë më e madhe e Cityt në Ligën Premier, pas vetëm triumfit 8-0 ndaj Watfordit në vitin 2019.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img