30.8 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Parlamenti i ri i Gjermanisë do të mblidhet për herë të parë të martën pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, duke sjellë një epokë pas Merkelit që është më femër, më e re dhe më e larmishme etnike.

Angela Merkel do të mbetet kancelare e përkohshme derisa të krijohet një qeveri e re, ndërsa organi që do të zgjedhë pasardhësin e saj, dhoma e ulët e parlamentit të Bundestagut, do të mblidhet duke u rritur në 736.

Zgjedhjet e përgjithshme të 26 shtatorit lanë socialdemokratët e qendrës së majtë si partinë më të madhe, kandidati i së cilës Olaf Scholz po punon për të bashkuar një koalicion qeverisës deri në fillim të dhjetorit.

Por ndërsa posti kryesor pritet të kalojë nga kancelarja e parë femër e Gjermanisë tek një burrë, kryetari i fuqishëm i Bundestagut, Wolfgang Schaeuble ia ka dorëzuar podiumin, Baerbel Basit, vetëm gruaja e tretë që mban këtë post.

Ndërkohë, Bundestagu me pamje të re krenohet me një numër të parësh për kombin më të populluar të BE-së, megjithëse aktivistët thonë se ka ende shumë për të bërë për të pasqyruar me të vërtetë sixhadenë e pasur të shoqërisë gjermane.

Deputetja e parë me ngjyrë, e lindur në Eritre, Awet Tesfaiesus, 47 vjeçare, do të zërë vendin e saj në grupin parlamentar të të Gjelbërve, raporton france24.

Pasi mbërriti në Gjermani në moshën 10-vjeçare, Tesfaiesus vazhdoi të bëhej avokate dhe ia kushtoi karrierën e saj mbrojtjes së të drejtave të emigrantëve dhe azilkërkuesve.

Gjatë mandatit të saj, Tesfaiesus tha se dëshiron të luftojë “etiketën” e të huajit që i ngjitet pavarësisht pasaportës së saj gjermane.

“Ju ndjeni racizëm latent kudo,” tha ajo duke shtuar se “Kur unë kërkoj një apartament, kur postieri vjen në zyrën time të avokatisë dhe flet me sekretaren time, sepse ai automatikisht mendon se ajo është eprorja ime…”

Tesfaiesus tha për mediat lokale se ajo filloi karrierën e saj politike si pasojë e një sulmi racist në Hanau afër Frankfurtit në shkurt të vitit 2020, kur një person i armatosur i ekstremit të djathtë qëlloi për vdekje nëntë persona në një bar shisha dhe një kafene.

Ajo i bashkohet Karamba Diaby me origjinë nga Senegali, një socialdemokrat i cili ishte deri më tani deputeti i vetëm me ngjyrë i Gjermanisë, dhe kolegut të tij partiak, Armand Zorn, i cili emigroi nga Kameruni në moshën 12-vjeçare dhe sapo fitoi mandatin e tij të parë të drejtpërdrejtë në parlament.

Numri i deputetëve të lindur jashtë vendit ose atyre me të paktën një prind të lindur jashtë vendit është ngjitur në 83, duke përbërë 11.3 për qind të Bundestagut, nga 8.2 për qind në asamblenë e kaluar.

“Ne po ndihmojmë për të zgjuar skenën politike,” i tha AFP Deniz Nergiz, kreu i Këshillit Federal për Emigracionin dhe Integrimin, i cili promovon pjesëmarrjen politike në komunitetet e emigrantëve.

“Ka gjithashtu për herë të parë një refugjat të zgjedhur në lindje të vendit (ish-komuniste), ku numri i gjermanëve me origjinë të huaj është dukshëm më i vogël.

Gjithashtu në mesin e të sapozgjedhurve është Lamya Kaddor, e cila jep kurse feje rreth Islamit në shkollat në Luginën e Ruhrit — një temë e debatuar ashpër vitet e fundit në Gjermani.

Në të njëjtën kohë, të Gjelbrit, të cilët presin të shërbejnë si partnerë të vegjël në qeverinë e re, shpallën të paktën tre duzina deputetë të tyre nën moshën 35 vjeç. Deputetja Ricarda Lang postoi në Twitter një foto të tyre në shkallët e ndërtesës së parlamentit me etiketën, “Ka disa fëmijë të rinj në qytet”. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img