23.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Gjermania me shifra rekord të rasteve të reja me Kovid-19

Instituti për kontrollin e sëmundjeve në Gjermani “Robert Koch” tha të enjten se janë regjistruar 33.949 raste të reja të të infektuarve me koronavirus. Kështu duke shënuar një numër rekord të rasteve me COVID-19.

Rekordi i mëparshëm ishte 33,777 raste të reja më 18 dhjetor 2020.

Ministri federal i shëndetësisë Jens Spahn do të takohet me ministrat e shëndetësisë shtetërore për të diskutuar se si të kufizohet përhapja e virusit përpara dimrit, pasi njësitë e kujdesit intensiv në spitale mbushen dhe infeksionet te fëmijët rriten.

“Aktualisht po përjetojmë një pandemi kryesisht midis të pavaksinuarve dhe është masive,” tha Spahn në një konferencë shtypi në fillim të javës .

Të enjten u raportuan 165 vdekje, nga 126 një javë më parë. Të paktën 96,192 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë dhe më shumë se 4.6 milionë njerëz janë infektuar me virusin.

Rreth 66% e popullsisë së Gjermanisë kanë marrë të paktën një dozë të një vaksine kundër COVID-19, por rreth 16.2 milionë njerëz të moshës 12 vjeç e lart mbeten të pavaksinuar duke përfshirë 3.2 milionë mbi 60-at./21Media

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img