13.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

‘France Football’ publikon listën e plotë me kandidatët për ‘Topin e Artë’ – 30 emra me disa befasi

Revista franceze “France Football”, ka publikuar listën me 30 lojtarët që do të konkurrojnë për ‘Topin e Artë’, por edhe për kandidatët për ‘Kopa Trophy’ (talenti më i madh) dhe ‘Yachine Trophy’ (portieri më i mirë).

“France Football” ka zbuluar të premten, 30 kandidatët për ‘Topin e Artë ‘, i cili do të jepet më 29 nëntor 2021.

I fundit që fitoi çmimin ishte argjentinasi Lionel Messi, që ishte i gjashti për të, ndërsa një vit ky çmim nuk u dha.

Argjentinasi edhe këtë vit është kandidat për të fituar, pasi emri i tij është në mesin e 30-të emrave.

Cristiano Ronaldo, Robert Leëandoëski, N’Golo Kanté, Jorginho, Karim Benzema janë po ashtu disa nga emrat potencial për të fituar këtë garë.


30 lojtarët e nominuar për Topin e Artë 2021

Riyad Mahrez (Algjeri, Manchester City)

N’Golo Kanté (Francë, Chelsea)

Erling Haaland (Norvegji, Borussia Dortmund)

Leonardo Bonucci (Itali, Juventus)

Mason Mount (Angli, Chelsea)

Cesar Azpilicueta (Spanjë, Chelsea)

Nicolò Barella (Itali , Inter)

Karim Benzema (Francë, Real Madrid)

Kevin de Bruyne (Belgjikë, Manchester City)

Giorgio Chiellini (Itali, Juventus)

Cristiano Ronaldo (Portugali, Manchester United)

Ruben Dias (Portugali, Manchester City)

Gianluigi Donnarumma (Itali, Paris Saint -Germain)

Bruno Fernandes (Portugali, Manchester United)

Phil Foden (Angli, Manchester City)

Jorginho (Itali, Chelsea)

Harry Kane (Angli, Tottenham Hotspur)

N’Golo Kanté (Francë, Chelsea)

Simon Kjaer (Danimarkë, Milan)

Robert Leëandoëski (Poloni, Bayern Munich)

Romelu Lukaku (Belgjikë, Chelsea)

Lautaro Martinez (Argjentinë, Inter)

Kylian Mbappé (Francë , Paris Saint-Germain)

Lionel Messi (Argjentinë, Paris Saint-Germain)

Luka Modric (Kroaci, Real Madrid)

Gerard Moreno (Spanjë, Villarreal)

Neymar (Francë, Paris Saint-Germain)

Pedri (Spanjë, Barcelona)

Mohamed Salah (Egjipt , Liverpool)

Raheem Sterling (Angli, Manchester City)

Luis Suarez (Uruguai, Atletico Madrid)


Janë publikuar edhe 20 kandidatet femra për këtë çmim prestigjioz ku në garë janë: Sandra Paños, Samantha Neëis, Vivianne Miedema, Ëendie Renard, Pernille Harder, Ellen Ëhite, Christiane Endler, Jennifer Hermoso, Fran Kirby, Kadidiatou Diani, Lieke Martens, Jessie Fleming, Irene Paredes, Ashley Laërence, Christine Sinclair, Marie Antoinette Katoto, Stina Blackstenius, Magdalena Eriksson, Sam Kerr dhe Alexia Putellas.

 ‘Yachine Trophy’, apo portieri më i mirë – kjo është lista me 10 kandidatët

Janë 10 kandidatë, ku spikasin dy portierë e La Liga, Thibaut Courtois dhe Jan Oblak.

Në listë kandidati kryesor duket të jetë Gianluigi Donnarumma, që shkëlqeu me Italinë në Euro 2020.

Më poshtë lista e e plotë: Gianluigi Donnarumma, Ederson, Kasper Schmeichel,  Edouard Mendy, Thibaut Courtois, Keylor Navas, Emiliano Martinez, Manuel Neuer, Jan Oblak dhe Samir Handanovic.

Kandidatët ‘Kopa Trophy’, apo lojtari më i mirë i ri  

Janë shpallur 10 kandidatët për të fituar trofeun Kopa, çmimi që shkon për futbollistin më të mirë U21.

Tre prej tyre janë anglezë, ndërsa ka edhe spanjoll, portugez, holandez, belg, amerikan dhe gjerman.

Mason Greenwood, Bukayo Saka, Pedri dhe Jérémy Doku, përbëjnë peshën e parë të publikuar.

Në peshën e dytë janë emra si Ryan Gravenberch, Jamal Musiala, Florian Wirtz,  Jude Bellingham, Nuno Mendes dhe Giovanni Reyna.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img