0.8 C
Skopje
Sunday, November 27, 2022

Franca thotë se do të tërheqë ambasadorët e saj nga SHBA-ja dhe Australia, pas marrëveshjes Aukus

Franca ka thënë se do të tërheqë ambasadorët e saj nga SHBA-ja dhe Australia, në shenjë proteste kundër një marrëveshjeje e cila përfshin edhe Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas BBC, përcejll Telegrafi, ministria e Jashtme tha se “vendimi i jashtëzakonshëm”, u justifikuar nga serioziteti i paktit.

Si pjesë e marrëveshjes së njohur si Aukus, Australisë do t’i jepet teknologjia për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore.

Marrëveshja, e bërë e ditur të mërkurën, shkatërroi një marrëveshje shumë miliardë-dollarëshe që Franca kishte nënshkruar me Australinë.

Ministri i Jashtëm francez e kishte përshkruar më herët paktin si një “thike pas shpine”.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img