0.8 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Erdogan thotë se lidhjet me Shtetet e Bashkuara të tensionuara, flet për lidhjet me Rusinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se marrëdhënia e tij me Joe Biden mbeti e tensionuar, pas viteve të ankesave të politikave midis aleatëve të NATO-s dhe disa zemërimeve personale.

“Unë nuk mund të them sinqerisht se ka një proces të shëndetshëm në marrëdhëniet turko-amerikane”, u ka thënë Erdogan gazetarëve gjatë një vizite në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të mërkurën, sipas kanaleve turke të lajmeve, përcjell Telegrafi.

Në veçanti, ai kritikoi Shtetet e Bashkuara për sanksionimin e Turqisë për blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes raketore, dënime që përfshinin ndalimin e Ankarasë nga zhvillimi dhe marrja e avionëve luftarakë të avancuar F-35 të Lockheed Martin Corp., vendime të cilat i paraprinin presidencës së Biden.

Siç shkruan Bloomberg, Erdogan tha se qëndrimi i Turqisë për ruajtjen e baterive S-400-të parat prej të cilave janë dorëzuar por nuk janë vendosur – mbetet i pandryshuar.

“Kam punuar mirë me djalin e Bushit, kam punuar mirë me zotin Obama, kam punuar mirë me zotin Trump, por nuk mund të them që kemi filluar mirë me zotin Biden”, ka thënë ai pasi nuk arriti të takohej me homologun e tij amerikan në periferi të samitit të OKB-së.

Sipas Bloomberg, para se të bëhej president, Biden e quajti Erdoganin një “autokrat” dhe mbështeti largimin e tij nga votuesit turq.

Duke iu kthyer lidhjeve me Rusinë, Erdogan tha se do të diskutonte të gjitha aspektet e marrëdhënies gjatë takimit të tij të ardhshëm me presidentin Vladimir Putin më 29 shtator, duke minimizuar disa përçarje me Moskën lidhur me luftën në Siri, ku ata kanë mbështetur palët kundërshtare.

“Ne nuk kemi parë ndonjë keqbërje në marrëdhëniet me Rusinë deri më tani”, citohet të ketë thënë Erdogan.

“Ne sigurisht do të marrim një vendim të rëndësishëm në marrëdhëniet Turqi-Rusi”, tha ai për takimin në Soçi. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img