13.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Edhe po të bësh bashkë pasurinë e Beckham me të Mayweather, nuk e kalojnë atë të Michael Jordan

Ndërsa Floyd ‘Money’ Mayweather dhe David Beckham mund të jenë dy nga atletët më të pasur të të gjitha kohërave, vlera neto e superyllit të NBA-së, Michael Jordan është pothuajse dyfishi i fitimeve të tyre.

Pasi ka luajtur 15 sezone në NBA, duke fituar gjashtë kampionate të jashtëzakonshme me Chicago Bulls, Michael Jordan është një nga atletët më të dekoruar në histori.

Po kështu, Mayweather dhe Beckham konsiderohen gjithashtu si mbretër sportiv, me të parin që ka arritur një rekord të përsosur luftimesh 50-0, ndërsa ish-kapiteni i Anglisë fitoi gjashtë tituj të Ligës Premier dhe një Ligë të Kampionëve me Manchester United.

p1fj6445p218ja1ggo16p3c8n1uunj.jpg

Por, pavarësisht suksesit të tyre në çdo disiplinë sportive, asnjëri nuk mund të krahasohet me Michael Jordan në listën e parave, i cili ka, sipas Forbes, një vlerë neto në kohë reale prej 1.32 miliard funte.

Gjatë një karriere të mbushur me yje që pa MJ të luajë për Chicago Bulls dhe Washington Wizards, Jordan thuhet se fitoi 66 milionë funte vetëm nga pagat e tij në basketboll.

Pasuria e tij e vërtetë erdhi nga sipërmarrjet e tij të biznesit, të cilat janë rritur në mënyrë eksponenciale që nga pensionimi i tij në vitin 1999.

Forbes raporton se 58-vjeçari ka fituar 1.8 miliardë dollarë nga partneritetet e korporatave me Nike, Hanes dhe Gatorade gjatë 30 viteve të fundit.

Legjenda e basketbollit është më i famshëm për markën e tij Nike Air Jordan, e cila së fundmi ka bashkëpunuar me klubin parisien të futbollit Paris Saint-Germain për të dizajnuar fanellën e tyre të parë për edicionin 2021-2022.

Marrëveshja e tij me Nike është ndoshta një nga miratimet më fitimprurëse në historinë sportive dhe i ka fituar Jordanit rreth 1 miliard funte që nga viti 1984, kur ai iu bashkua Chicago Bulls.

p1fj645ta5139tuoo1bceungrodl.jpg

Kjo e lë pasurinë e tij neto shumë më të madhe sesa Mayweather dhe Beckham së bashku.

Ikona e futbollit dhe superylli botëror David Beckham pati një karrierë të shkëlqyer në fushë, e cila e ndihmoi atë të rriste vlerën e tij neto në afërsisht 326 milionë.

Pas martesës me yllin e muzikës pop Victoria Beckham, dyshja u ngritën në piedestal dhe Becks që atëherë ka krijuar partneritet me adidas, H&M, City, Breitling dhe Calvin Klein.

Ai është gjithashtu pronar i ekipit futbollit në Amerikë, Inter Miami FC, të cilin e bleu me një çmim prej 18 milionë funte në vitin 2007.

Floyd Mayweather gjithashtu ka një vlerë neto prej 326 milionë dhe renditet si atleti i nëntë më i paguar i të gjitha kohërave.

Ndoshta ajo që është më mbresëlënëse në lidhje me të ardhurat e Mayweather është se ai, ndryshe nga shumë atletë të tjerë, e grumbulloi pasurinë e tij kryesisht përmes fitimeve të tij brenda ringut, me 44-vjeçarin që ka fituar vetëm 7 milionë funte në partneritete.

Shumica e këtyre parave erdhën nga dy ndeshjet e tij kundër Manny Pacquiao në vitin 2015 dhe Conor McGregor në atë 2017, ku ai fitoi afro 500 milionë funte nga të dyja meçet.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img