9.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Duket si qesharake, por është ligjore: Klauzola e çuditshme e bazës stërvitore të Unitedit që mund të kthehet në fushë të patateve

Manchester United është ligjërisht i detyruar të ndryshojë terrenin e tyre të stërvitjes në një fermë patatesh në rast të një lufte.

Historia tingëllon plotësisht satirë, por ka ardhur nga goja e Sir Alex Ferguson, trajneri legjendar të klubit për 26 vjet.

Kur ai mori drejtimin në vitin 1986, Djajtë e Kuq u fshehën në mediokritet dhe u bazuan në The Cliff, i cili përdoret ende nga klubi sot.

Image: PA

Sidoqoftë, Ferguson mendoi se objekti ishte shumë i hapur për mediat dhe publikun.

Kështu, terreni kryesor i stërvitjes së United që nga viti 2000 ka qenë kompleksi i trajnimit AON në Carrington – por ka disa klauzola shumë të pazakonta që i bashkëngjiten kontratës së tyre në bazë.

Sipas Ferguson, nëse do të shpërthente Lufta e Tretë Botërore, atëherë zona do të bëhej fushë me patate – ndërsa ishte përcaktuar në dokumentet që i duheshin klubit për të bërë vend për patat kanadeze që do të dyndeshin.

Image: PA

“Cliff ishte i mrekullueshëm kur erdha për herë të parë, por më pas klubi u rrit”, kishte thënë 79-vjeçari në Podcast United.

“Na u desh të vendosnim një shtrirje në vendin e brendshëm që djemtë të visheshin sepse nuk kishim hapësirë ​​në ndërtesën aktuale”.

“Kështu, atëherë fillova të endem rreth Mançesterit duke kërkuar një copë terren ku mund të ndërtojmë një terren të ri stërvitor. Ne jemi duke shikuar kudo, në Mançesterin Verior në veçanti”.

Image: PA

“[Ish shefi i skautit dhe drejtori i akademisë] Les Kershaw erdhi tek unë dhe shoku i tij punoi për Shell”.

“Ai tha se: ‘Shell po përpiqet të shesë një pjesë të tokës së tyre në Carrington”… kështu që ne shkuam për të parë”.

“Madhësia e tokës që po merrnim, mendoj se ishte 28 hektarë ose diçka, por kishte kufizime të cilat nuk mund t’i kuptoj sot”.

Manchester United Have A Bizarre 'War Clause' In Carrington Training Ground Deal

“Një pjesë e kufizimeve ishin, në rast lufte ne duhej ta kthenim tokën në fusha me patate”.

“Dhe, deri në fund, duhej të kishte një hektar ose dy hektarë për patat kanadeze. Kishte hendek dhe ne nuk mund t’i ndryshonim ato”, ka shtuar më tej ai.

Rregullat e rrepta u ndoqën nga David Moyes dhe stafi i tij pasi ai zëvendësoi shokun e tij skocez në vitin 2013, por ishte një histori tjetër kur Louis van Gaal mori drejtimin e skuadrës një vit më vonë.

Ferguson përfundoi: “Ne nuk mund të bënim asgjë në të vërtetë. Pastaj u largova pasi u pensionova dhe Louis kishte vendosur një rend tjetër!”.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img