0.8 C
Skopje
Thursday, December 9, 2021

Disa mënyra mahnitëse për përdorimin e vazelinës që do t’ua lehtësojnë jetën

Një produkt farmacie që nuk ka nevojë për prezantim – vazelina është një legjendë e vërtetë në botën e bukurisë.

Mund të mos jetë gjëja me elegante ose magjepsëse në çantën tuaj të kozmetikës, por dobia e saj e bën atë një element kryesor të pa mohueshëm.

Përzierja e thjeshtë e vajrave minerale dhe dyllrave u krijua fillimisht si një pengesë mbrojtëse për të ndihmuar lëkurën e thatë të shërohet, por klientët shpejt mësuan se ajo bën shumë më tepër sesa thjeshtë të hidraton.

Me poshtë ua sjellim disa raste të përdorimit që vërtetojnë se vazelina mund të përdoret për të rregulluar praktikisht çdo problem bukurie:

Qetëson thembrat e plasaritura

Një grua që zotëron më shumë taka se çdo lloj tjetër këpucësh, mund të dëshmoj se vazelina është një shpëtim i vërtetë. Nëse këmbët janë të skuqura ose të thara, përhapeni pak vazelinë para se të shkoni në shtrat dhe vishni çorape. Në mëngjes lëkura juaj do të jetë jashtëzakonisht e butë.

Largoni grimin nga sytë

Nëse nuk keni mjete për heqjen e grimit, vendosni pak vazelinë në kapakun e syrit dhe fshijeni duke përdorur një faculetë apo ndonjë gjë pambuku. Pastaj sigurohuni që të shpërlani gjithçka me ujë.

Mbanë parfumin që të mos zbehet shpejtë

Keni një parfum që zbehet shumë shpejtë? Lëkura e lagur mban më shumë aromat, prandaj fërkoni pak vazelinë në pikat tuaja të pulsit (kyçet e dorës, bërrylat e brendshëm, pjesën e pasme të gjunjëve dhe qafën) para se të spërkateni. Baza e vazelinës do të ndihmojë që aroma juaj të zgjasë më gjatë.

Shndërron produktet kozmetike mat në formula kremoze

Një copë vazelinë është një mënyrë gjeniale për të transformuar produktet tuaja mat ose pluhur në formula kremoze.

Parandalon tharjen e manikyrit

Nëse keni pasur ndonjëherë një shishe manikyri për më shumë se një vit, do ta dini luftën kundër tharjes së tij. Përhapeni pak vazelinë në pjesën e brendshme të kapakut për hapje pa mundim herën tjetër kur ta përdorni.

Rregullon skajet e flokëve të dëmtuara

Skajet e flokëve tuaj janë më të ndjeshme ndaj tharjes për shkak të faktorëve mjedisorë dhe nxehtësisë. Fërkoni pak vazelinë në skaje si një zbutës, për të zvogëluar pamjen e skajeve të ndara.

Ndihmon që vathët të rrëshqasin

Nëse keni veshë të sapo shpuar ose nuk vendosni vathë shumë shpesh, rrëshqitja në vathë të rinj mund të jetë e dhimbshme. Fërkoni pak vazelinë mbi pjesën e përparme apo të pasme të vathëve për ta ndihmuar atë të rrëshqasë pa mundim. Nëse vrimat tuaja të vathëve janë ende të acaruara, vazelina gjithashtu mund të shpejtojë procesin e shërimit. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img