15.8 C
Skopje
Thursday, February 29, 2024

Covid-19/ Kina synon administrimin e 560 milionë dozash vaksine deri në qershor

Kina ka në plan të administrojë 40 doza vaksinash Covid-19 për 100 persona deri në fund të qershorit, deklaroi eksperti kryesor i sëmundjeve të frymëmarrjes në Kinë, Zhong Nanshan. Shifra përkthehet në 560 milionë doza të vaksinave Covid-19 që do të administrohen, bën të ditur “Global Times”.

Deri në fund të shkurtit, rreth 52 milionë doza të vaksinave Covid-19 u administruan në Kinë, tha Zhong gjatë një forumi në internet me titull “Rruga e shpejtë për rimëkëmbjen: Bashkëpunimi SHBA-Kinë për parandalimin dhe trajtimin e Covid-19”. Forumi u organizua nga Instituti “Brookings’ me bazë në Uashington dhe Universiteti Tsinghua në Pekin.

Zhong përmendi se Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka plane për të administruar 40 doza për 100 njerëz deri në fund të qershorit, duke shtuar se koha është ende e nevojshme për të arritur imunitetin e tufës.

Sa i përket kohës kur bota do të kthehet në normalitet, Gao Fu, drejtori i CDC të Kinës, tha në forum se jeta kurrë nuk do të kthehet në normalitet si më parë, por ne mund të arrijmë diçka afër verës së vitit të ardhshëm.

Zhong tha se çelësi për arritjen e një lloj normaliteti është marrja e vaksinës.

Marketing
Related news