23.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Chelsea ka marrë vendim për Saul Niguez pas vetëm 239 minutash lojë

Chelsea po planifikon të kthejë Saul Niguez te Atletico Madrid pas vetëm 239 minutash lojë në pesë ndeshje.

Reprezentuesi spanjoll iu bashkua fituesve të Ligës së Kampionëve në një marrëveshje huazimi një sezon nga Atleti në një marrëveshje që ndihmoi Diego Simeonen të kthente Antoine Griezmannin në kryeqytetin spanjoll.

Shpresohej që Saul të sillte dhunti dhe kreativitet shtesë në mesfushë për Chelsean, të cilët kanë mundësinë për të blerë kartonin e tij.

Image: PA

Por, në debutimin e tij për Blutë, Saul u zëvendësua në pjesën e parë kundër Aston Villas dhe trajneri Thomas Tuchel tha se lojtari “kishte disa gabime të mëdha, gabime pasimi dhe gabime tjera”.

Të vetmet ndeshjet e tjera të 26-vjeçarit që atëherë kanë qenë në Carabao Cup dhe vetëm portieri i tretë  Marcus Bettinelli ka më pak minuta se Saul për Chelsean këtë sezon.

MARCA thotë se durimi i Chelseat ka mbaruar me Saulin dhe ata janë të gatshëm të shkurtojnë kohën e tij në Stamford Bridge dhe ta dërgojnë në Spanjë.

Image: PA

Nuk ka asnjë fjalë nëse një klauzolë në marrëveshje lejon që huazimi të përfundojë, por Atleti po mohon një kthim të hershëm.

Mungesa e minutave të Saulit ka bërë që ai të anashkalohet nga Luis Enrique në skuadrën e tij të fundit të Spanjës.

Sipas The Sun , Saul është ‘i befasuar’ dhe roli i tij për momentin “nuk është aq sa priste”.

Një burim spanjoll i tha gazetës: “Kjo nuk është aspak ajo që priste Saul. Ai nuk është budalla dhe nuk mendon se duhet të luajë në çdo ndeshje, ai e di se mund të duhet kohë për t’u mësuar me futbollin anglez”.

“Por, kur ai me vështirësi luan në Ligën Premier, si mund të përshtatet? Ai ka ardhur nga një klub i madh dhe ka luajtur në ndeshje të mëdha më parë. Ai dëshiron të tregojë se mund ta përballojë atë”.

“Ai nuk është i zemëruar, ai është i lumtur në Londër, ashtu siç është e dashura e tij. Ata janë të vendosur ta bëjnë kalimin e përhershëm atje”.

“Por, ai do të dëshironte mundësinë për të luajtur pak më shumë. Të qenit në stol kaq shumë ka qenë një surprizë”.

“Saul është gjithashtu e kuptueshme që mendon për vendin e tij në skuadrën e Spanjës. Këto gjëra janë të rëndësishme”, ka shtuar më tej ky burim i The Sun.

Saul pati një paraqitje të shkurtër në fitoren 3-0 ndaj Newcastles më 30 tetor, por ishte një zëvendësues i papërdorur për barazimin 1-1 me Burnley në fundjavë.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img