6.8 C
Skopje
Friday, February 3, 2023

BE po përgatitet për një valë të re të madhe të emigrantëve

Bashkimi Evropian duhet të jetë i përgatitur të përballet me një rritje të numrit të emigrantëve që përpiqen të hyjnë në bllok, duke pasur parasysh se ardhja e shumë prej Lindjes së Mesme nëpërmjet Bjellorusisë do të vazhdojë për një kohë të gjatë, tha të premten drejtori i Frontex European Border dhe Agjencia e Rojës Bregdetare, Fabrice Leggeri.

BE-ja akuzon Minskun për krijimin e krizës si pjesë e një “sulmi hibrid” ndaj bllokut duke shpërndarë viza bjelloruse në Lindjen e Mesme, duke transferuar emigrantë dhe duke i inkurajuar ata të kalojnë kufirin ilegalisht.

“Nga analiza jonë e rrezikut, ne mund të shohim se të gjithë faktorët që shkaktuan këtë krizë janë ende të pranishëm dhe se gjërat nuk po lëvizin apo nuk po de-përshkallëzohen. Ne duhet të jemi të përgatitur për të përballuar këtë situatë për një kohë të gjatë”, tha Leggeri.

Policia kufitare polake tha se më shumë se 17 mijë përpjekje të paligjshme kufitare u bënë në muajin tetor, më shumë se dyfishi i numrit në shtator, dhe mijëra emigrantë janë ende në kampe pranë kufirit Bjellorusi me Poloninë.

Polonia refuzon mbështetje shtesë në formën e rojeve kufitare të Frontex-it, duke pretenduar se ka forca kufitare mjaft të mëdha për të bërë punën.

Qeveria u përball me kritika për mos lejimin e Frontex për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës. 

Latest news
Related news