9.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Barcelona, Juventusi dhe Real Madridi marrin fitoren e parë për Superligën Evropiane – UEFA heq paditën për komplot kundër tyre

Barcelona, ​​Juventusi dhe Real Madridi nuk do të përballen me ndëshkime të mëtejshme nga UEFA për rolin e tyre në themelimin e Superligës së Evropës.

Të tre klubet janë anëtarët e vetëm themeluese të konkursit që nuk kanë refuzuar të shkëputen nga projekti.

UEFA kërcënoi klubet spanjolle dhe atë italian me veprime ligjore dhe u raportua se ato mund të pezulloheshin nga Liga e Kampionëve, por më vonë në maj u njoftua se procedurat do të vonoheshin pasi një gjykatë e Madridit akuzoi organin drejtues të futbollit (UEFA-n) se vepronte “jashtë sundimit të ligjit” “.

Çfarë është thënë?

Organi i Ankesave i UEFA -s tani ka njoftuar se rasti do të pushohet, që do të thotë se klubet nuk do të përballen me asnjë veprim tjetër për momentin.

Një deklaratë nga UEFA shkruan: “Pas qëndrimit të procedurave kundër FC Barcelona, ​​Juventus FC dhe Real Madrid CF, në çështjen që lidhet me një shkelje të mundshme të kuadrit ligjor të UEFA -s në lidhje me të ashtuquajturën” SuperLiga”, Organi i Apelit të UEFA-s e ka shpallur sot procedurën të pavlefshme, sikur procedura të mos ishte hapur kurrë”.

Çfarë është Superliga e Evropës?

Klubet më të njohura në botë kishin formuar një garë të re do të sfidonte Ligën e Kampionëve për të rritur kualitetin në futbollin evropian, ndërsa vendimi ishte shpallur në prill.

Nëntë klube të tjera – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Atletico Madrid, AC Milan dhe Inter – njoftuan se do të bashkoheshin me Superligën si anëtarë themelues.

Por plani u prish shpejt pasi UEFA dhe shoqatat kombëtare të futbollit në të gjithë Evropën dolën kundër idesë, ndërsa tifozët e shumë skuadrave protestuan jashtë stadiumeve të klubeve.

Ekipet e Ligës Premier, Atletico Madridi, Milani dhe Interi të gjithë njoftuan se do të tërhiqeshin nga plani brenda ditëve nga njoftimi fillestar.

Arsenali, Chelsea, Liverpool, Man City, Man Untied dhe Tottenham arritën një marrëveshje me Ligën Premier dhe ranë dakord të paguajnë një total prej 22 milionë funte (25.8 milionë euro/ 31 milionë dollarë).

Barca, Juve dhe Madridi, megjithatë, premtuan se do të luftojnë kundër kërcënimeve të UEFA -s, duke thënë në një deklaratë të përbashkët se ata “nuk do të pranojnë asnjë formë shtrëngimi ose presioni të patolerueshëm”.

Duket se tri klubet e mëdha e kanë fituar betejën e parë, ndërsa për hapat e mëtutjeshëm duhet të pritet. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img