5.8 C
Skopje
Sunday, November 27, 2022

Audi po teston intensivisht RS Q e-tron me të cilën do të marrë pjesë në Rally Dakar

Prototipi i garave që ekipi i Audi do të provojë në edicionin tjetër të Rally Dakar është mundësuar nga dy motorë elektrikë që kombinojnë më shumë se 670 kuaj/fuqi.

Nga departamenti i aktiviteteve garash të Audi, kanë arritur disa fotografi nga testimi intensiv i prototipit të tyre të garave me energji elektrike, me të cilin ata do të marrin pjesë në klasën e re (T1-E) në edicionin e ardhshëm të Rally Dakar, i cili do të zhvillohet në shkretëtira nga 2 janari deri në 14 të vitit 2022 në Arabinë Saudite.

Pas më shumë se 1,600 kilometrash provë të pamëshirshëm që RS Q e-tron “gëlltiti” në rrugët makadam në Spanjë, ekipi vazhdoi testet e tij dyjavore në shkretëtirat e Marokut, ku vetura e Audit, ndër të tjera, duhet të përballojë stuhitë e rërës dhe temperatura jashtëzakonisht të larta të ajrit.

RS Q e-tron i Audi, i drejtuar nga Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz dhe Mattias Ekström në Rally Dakar, është mundësuar nga dy motorë elektrikë të Formula E të mundësuar nga bateri 52 kWh, karikimi i shpejtë i të cilëve është përveç frenimit rigjenerues dhe një katër litërsh katër-motor me benzinë me cilindër turbo dhe përdoret në DTM.

Në njëqind ditë, do të dihet se si Audi elektrik u shoqërua në ritmin dhe mjedisin e pamëshirshëm që Rally Dakar sjell me vete. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img