33.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Arash AFX do të jetë një rival i Nevera, Evia dhe Battista

Kompania ka njoftuar ardhjen e hiper veturës së saj elektrike, e cila do të jetë një rival i Rim’s Infidelity.

Deri më tani, nuk ka shumë detaje rreth modelit AFX, përveç se ai do të ketë makinë plotësisht elektrike, dhe rivalët e tij do të jenë Lotus Evia, Rimac Nevera dhe Pininfarina Battista nëse prodhuesi britanik nuk vendos të lëvizë kufirin kur bëhet fjalë për performancën.

Renderet tregojnë një hiper veturë të përmasave të zakonshme, përpara është një grup dritash kthese dhe një kapuç shumë kompakt me një ventilim të madh që përmirëson aerodinamikën. Harqet e rrotave të përparme janë të theksuara dhe dyert kanë një dizajn dhe formë të ngjashme me ato të Porsche 918 Spyder.

Elementë të tjerë kryesorë të dizajnit që bien në sy përfshijnë mungesën e pasqyrave tradicionale, “pendën e peshkaqenit” të spikatur që shtrihet në çati dhe mbulesën e pasme, si dhe shiritin LED në pjesën e pasme.

Arash zbuloi gjithashtu pjesën e brendshme të veturës ku ka ulëse të formësuara drejtpërdrejt në një monokok, dhe gjithashtu ka një pult të zbrazët që të kujton atë në modelin Sesto Elemento të Lamborghini. Mund të shihni gjithashtu dy ekrane të vegjël që zëvendësojnë pasqyrat anësore, si dhe një grup të vogël në kolonën e drejtimit.

Modeli i fundit i prodhimit të prodhuar nga Arash ishte AF10, i fuqizuar nga një motor 6.2 litërsh V8 me supermbushje të kombinuar me katër motorë elektrikë dhe një fuqi totale prej 2,080 kuaj/fuqi. Nëse AFX është po aq i fortë, nuk do të jetë aspak befasi.

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img