27.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Antonio Conte i hapur për të marrë drejtimin e Manchester United – por italiani ka ende disa rezerva

Manchester United mund të jetë së shpejti në kërkim të një trajneri, e një njeri që pritet të jetë ndër kandidatët kryesorë – nëse hapet rruga, është ish-trajneri i Chelseat, Antonio Conte.

Sipas një raportimi, italiani është i hapur ndaj idesë për të pasuar Ole Gunnar Solskjaer, por vetëm në kushte të caktuara.

Emri i Contes po lidhet edhe një herë me Djajtë e Kuq pas humbjes së tyre katastrofike 5-0 ndaj Liverpool të dielën.

Natyra e humbjes e lë në ekuilibër të ardhmen e Solskjaer në klub, gjë që mund të – të paktën teorikisht – t’i hapë derën Conte për të plotësuar pozicionin.

Megjithatë, ndërsa 52-vjeçari mendohet se është i prirur për këtë ide, sipas MEN, ai ka ende disa rezerva.

Burimet i thonë mediumit me bazë në Mançester se Conte fillimisht do të kërkonte garanci për drejtimin e klubit dhe se ai nuk do të ndikohej në vendimmarrjen e tij nga ‘forcat e transferimeve’.

Si një trajner i nivelit elitar, ai gjithashtu ka shumë të ngjarë të kërkojë fjalën e fundit për transferimet, diçka që do të komplikohej pak nga Ed Woodward që ende aktualisht mban pozicionin e tij si nënkryetar i klubit.

Woodward dha dorëheqjen në prill pas përpjekjes për shkëputje nga Superliga nga disa prej klubeve më të mëdha evropiane, por pavarësisht kësaj, asnjë plan për largimin e tij ende nuk është zyrtarizuar.

Conte është aktualisht një nga trajnerët e paktë të disponueshëm në treg me një histori të dëshmuar për fitimi  të titujve.

Italiani udhëhoqi Interin drejt Scudettos në fillim të këtij viti, pasi kishte fituar më parë Ligën Premier në sezonin e tij të parë me Chelsean në vitin 2017.

Largimi i tij i fundit nga Milano flet për atë që ai vendos në kontrollin e transferimeve, pasi Conte u largua nga Serie A pasi u detyrua të shiste lojtarët e tij më të mirë për të balancuar librat. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img