23.8 C
Skopje
Friday, August 12, 2022

A po e humb shkëlqimin e fituesit? Pesë sfida të mëdha të Joe Biden

Ka një thënie të famshme të boksierit Mike Tyson – se “të gjithë kanë një plan derisa të grushtohen në fytyrë” – dhe është i zbatueshëm për politikën.

Joe Biden filloi presidencën me plot plane – për lehtësimin e COVID-19, investimet në infrastrukturë dhe zgjerimin e rrjetave të sigurisë qeveritare. Ai ka kaluar një muaj e gjysmë duke u grushtuar në fytyrë, raporton bbc.

Vlerësimet pozitive rreth Bidenit kanë rënë për herë të parë, pasi një tërheqje kaotike nga Afganistani, një rritje e inflacionit dhe shqetësimet për përhapjen e variantit delta COVID-19 kanë nënvlerësuar perceptimet e kompetencës së administratës së demokratit, veçanërisht mes votuesve të pavarur.

Ndërsa disa nga planet e presidentit, të tilla si lehtësimi i pandemisë, janë bërë ligj, fati i pjesëve të tjera të agjendës së tij është shumë në dyshim, konfliktet e vogla me demokratët dhe rezistencën republikane gati universale që paraqesin pengesa imponuese, transmeton Telegrafi.

Ndërsa Biden shfaqet në profilin e lartë në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë vit, bota dhe kombi do të shikojnë dhe do të mendojnë për disa nga çështjet e mëdha me të cilat ai përballet.

Sfidat paraqesin mundësi për ringjalljen politike, por edhe rrezikun e zhytjes më thellë në humnerën politike.

Bideni planifikon të “ndërtojë një plan më të mirë”

Në fillim të këtij viti, demokratët përcaktuan një plan me dy hapa për të miratuar agjendën legjislative të Bidenit për gjysmën e parë të presidencës së tij.

E para ishte një paketë shpenzimesh infrastrukturore dypartiake. Senati e miratoi atë në muajin gusht dhe tani është në pritje në Dhomën e Përfaqësuesve. Ajo pret veprim së bashku me pjesën e dytë të planit të Bidenit, një çantë prej shumë triliona dollarësh që mbulon kujdesin për fëmijët, arsimin, kujdesin shëndetësor, kujdesin për të moshuarit, pushimet familjare, mjedisin … pothuajse çdo përparësi demokratike.

Propozimet, të quajtura si vizioni i Bidenit për “rindërtimin më të mirë” dhe “ekonominë e kujdesshme”, së bashku formojnë objektivin e krijimit ose prishjes për administratën e tij

Paketa e dytë mund të miratohet nga Kongresi vetëm me votat e demokratëve – por marrja e atyre mbi madhësinë dhe fushëveprimin e legjislacionit po provohet të jetë një detyrë e mundimshme. Kjo ndarje brenda Partisë Demokratike shembull më i mirë ndoshta është Senati amerikan.

Joe Manchin nga Virxhinia Perëndimore, një centrist me ndikim, ka thënë kategorikisht se nuk do të mbështesë një paketë shpenzimesh që kushton më shumë se 1.5 trilion dollarë. Senatori nga vendi i qymyrit ka shqetësime në lidhje me përbërësin mjedisor dhe rritjen e taksave që beson se do t’i bënte SHBA-të më pak konkurruese në nivel global.

Ish-kandidati presidencial, Bernie Sanders i Vermontit, i cili ka bërë më shumë për të mbledhur bazat liberale se çdo politikan në dekada, tha se pala e tij tashmë ka bërë kompromis nga një plan prej 6 trilionë dollarësh dhe ai nuk do të pranojë asgjë më pak se 3.5 trilionë dollarë. Ai është veçanërisht i prirur për të zgjeruar kujdesin shëndetësor të drejtuar nga qeveria për të moshuarit. Mund të jetë një hap drejt kthimit të atij programi popullor, Medicare, në një plan kombëtar të sigurimit shëndetësor për të gjithë amerikanët.

Me një diferencë të vogël gabimi, ose senatori – ose cilido fraksion brenda partisë – mund të fundosë shpresat për çdo paketë shpenzimesh që kalon në Kongresin e ndarë ngushtë.

Biden do të duhet t’i mbajë të gjithë brenda tendës demokratike të lumtur – ose të paktën të pakënaqur me kontroll.

Çështjet më të ndërlikuara janë zgjerimi i kufirit të borxhit të SHBA dhe buxheti i vitit të ardhshëm fiskal që duhet të miratohen në javët në vazhdim në mënyrë që të shmanget mbyllja e qeverisë. Nëse secila godet, kjo mund të prishë vallen delikate legjislative të Bidenit.

Aborti

Kjo supozohej të ishte tema e nxehtë politike e vitit të ardhshëm, kur Gjykata Supreme e SHBA-së do të merrte një çështje mbi një ligj në Misisipi që ndalonte procedurën pas javës së 15-të të shtatzënisë.

Në vend të kësaj, një ndalim prej gjashtë javësh në Teksas, me përdorimin e tij të ri të qytetarëve privatë si zbatues të ligjit, përshpejtoi afatin kohor të të gjithëve. Duke lejuar që ligji të hyjë në fuqi, Gjykata e Lartë ka dhënë sinjalin e tij më të qartë se mund të jetë gati të përmbysë Roe v Wade, rasti historik që ruajti të drejtën për abort dhe të lejojë shtetet të kufizojnë ashpër apo edhe të largojnë ligjin për abortin.

Kjo perspektivë ka rritur presionin ndaj Bidenit dhe partisë së tij për të kodifikuar mbrojtjen e të drejtave të abortit në ligjin federal para se Shtetet e Bashkuara të kalojnë në një grumbull rregullash dhe ndalimesh të nivelit shtetëror.

Administrata ka ngritur padinë e saj kundër Teksasit, por avokatët e të drejtave të abortit duan që Shtëpia e Bardhë të organizojë aksione kongresi. Përpjekja përfundimisht mund të bllokohet nga republikanët në Senat.

Sidoqoftë, një luftë mund të ndihmojë demokratët të angazhojnë votuesit e tyre kryesorë përpara zgjedhjeve afatmesme në vitin 2022. Ligji i Teksasit do të ndalojë abortin para se shumë gra të dinë se janë shtatzënë dhe nuk ka përjashtime për përdhunimin ose incestin – një pozicion që ka mbështetje të kufizuar në SHBA. Theksimi i çështjes mund të ndihmojë në fitimin e disa prej të moderuarve që u larguan nga presidenti këtë verë.

Por nëse Bideni perceptohet si i angazhuar në mënyrë të pamjaftueshme, një humbje mbi abortin mund të përfundojë duke përçmuar bazën e tij te demokratët.

COVID-19

Shtëpia e Bardhë ka kuptuar prej kohësh se suksesi i kësaj administrate varet nga trajtimi efektiv i pandemisë COVID-19. Për njëfarë kohe, dukej se ngjarjet po i hapnin rrugën. Në muajin korrik, presidenti u tha amerikanëve se ata ishin në prag të shpalljes së “pavarësisë” së tyre nga virusi. Pastaj varianti delta filloi, duke mbushur dhomat e urgjencës në spital me pacientë që kishin refuzuar një vaksinë që ishte e bollshme, falas dhe efektive.

Kjo nxiti një ndryshim të tonit nga presidenti, pasi ai fajësoi 25 për qind të popullsisë që ishte ende e pavaksinuar për vënien e kombit në rrezik-dhe urdhërimin e kërkesave për testimin e vaksinave që do të mbulonin 100 milionë punonjës amerikanë.

Pjesa më e madhe e vëmendjes fillestare u përqendrua në mënyrën sesi të pavaksinuarit do t’i përgjigjeshin presionit, pasi republikanët – duke premtuar padi dhe rezistencë politike – u mblodhën në mbrojtje të tyre.

Që atëherë, megjithatë, sondazhet kanë treguar se shumica e qartë janë në anën e presidentit. Në një sondazh të Morning Consult, 58 për qind mbështetën vaksinën ose testin për bizneset private me më shumë se 100 punonjës. Numra të ngjashëm mbështesin kërkesën për vaksinë për punonjësit publikë dhe shumë punonjës të kujdesit shëndetësor. Në një sondazh të Ipsos, Biden kishte mbështetje të votuesve të pavarur për të dy masat mbi 60 për qind.

Ato shifra sugjerojnë se lufta për mandatet e vaksinave mund të jetë një çështje fituese politike për demokratët.

E majta vëzhgoi nga afër rezultatet në zgjedhjet e rikujtimit në Kaliforni, ku guvernatori demokrat mbrojti përgjigjen e tij të ashpër ndaj coronavirusit dhe u forcua pasi ngriti mbështetjen.

Demokratët mund ta shikojnë fitoren e tij si një shenjë se përpjekjet e rrepta zbutëse ofrojnë një rrugë tërheqëse nga pështjellimet e tyre aktuale politike.

Afganistani

Siç u përmend më parë, tërheqja e SHBA-së nga Afganistani ka pasur një efekt të dukshëm në pozitën politike të Bidenit. Presidenti kaloi nga vlerësimet e miratimit që do të kishin zili banorët më të fundit të Shtëpisë së Bardhë në atë që qëndron në një zonë gri midis suksesit dhe dështimit të ardhshëm elektoral.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë mund të shpresojë që kaosi i tërheqjes afgane të humbasë fuqinë politike me kalimin e kohës, ka shumë mundësi për telashe të mëtejshme. Nëse Afganistani bëhet një parajsë për militantët islamikë, nëse qytetarët amerikanë që ende qëndrojnë atje janë të kërcënuar ose nëse regjimi taleban destabilizon aleatët amerikanë në rajon, kjo mund të vazhdojë të kërkojë një dëm mbi pozitën publike të presidentit.

Ndërkohë, republikanët – nga Donald Trump e poshtë – kanë ndërmend ta mbajnë këtë një çështje politike. Ata po i bëjnë thirrje Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken të japë dorëheqjen dhe (së bashku me disa demokratë) po kërkojnë për më shumë informacion në lidhje me detajet pas vendimit për t’iu përmbajtur asaj që doli të ishte një afat kohor i rrezikshëm i tërheqjes.

Prisni të dëgjoni shumë për Afganistanin në fushatën e periudhës afatmesme.

Komplikime diplomatike

Ndërsa Bideni punon në shqetësimet e brendshme, pjesa tjetër e botës nuk qëndron duarkryq.

Çështjet ndërkombëtare supozohej të ishin pika e ëmbël presidenciale për Bidenin, i cili kaloi tetë vjet si nënkryetar dhe dekada në komitetin e Senatit për marrëdhëniet me jashtë. Sidoqoftë, përvoja nuk barazohet me suksesin e lehtë.

Vetëm javën e fundit, SHBA-ve iu desh të luante kontrollin diplomatik të dëmeve, pasi një marrëveshje e shumë lajmëruar midis SHBA-së, Australisë dhe Britanisë së Madhe i la francezët-të cilët humbën një marrëveshje nëndetëse me miliarda dollarë me australianët si pasojë-tymosje.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian që mund të kenë menduar se administrata e Bidenit do të ekzekutonte një ndryshim të menjëhershëm të kursit nga vitet e “Amerikës së Parë” të Trumpit u mahnitën. Marrëveshja amerikane forcoi një aleancë me Mbretërinë e Bashkuar miqësore të Trumpit pas BREX-it, ndërsa arriti llojin e marrëveshjes masive të armëve që administrata e mëparshme reklamonte rregullisht.

Ndërsa pak votues amerikanë ndoshta kujdesen për forcën e marrëdhënieve SHBA-Francë, mosmarrëveshja mund të ketë pasoja për agjendën politike të presidentit. Ai mbështetet në bashkëpunimin evropian gjatë samitit të ardhshëm global të klimës – dhe mjedisi është një çështje me rëndësi të madhe për shumë votues, veçanërisht në mesin e bazës demokratike.

E gjithë kjo do të thotë që Bideni do të ketë një ngarkesë të madhe të zbutjes së pendëve gjatë takimeve të asamblesë së përgjithshme të OKB-së këtë javë. Njoftimi i fundit se SHBA do të rihapte kufijtë për udhëtarët evropianë të vaksinuar në Nëntor mund të jetë vetëm fillimi i një shpërblimi të favorshëm. /Telegrafi/

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img