33.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

A ju thahet lëkura e duarve gjatë dimrit?

Dermatologët thonë se ne më së shumti bëjmë gabime

Nëse lëkura e duarve tuaja është e thatë, mund të shfaqen lehtësisht çarje dhe kruajtje ose ndjesi mpirjeje.

Fatmirësisht ka një zgjidhje për këtë problem, i cili, sidomos gjatë dimrit, mundon një numër të madh njerëzish.

Kur lani duart, përdorni një sapun të butë hidratues dhe më pas aplikoni një krem cilësor në duart tuaja që do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të duarve tuaja.

Megjithatë, ajo që duhet të keni parasysh është se nuk ka rëndësi se kur i aplikoni ato.

Dermatologët thonë se kremi për duar duhet të aplikohet sa më shpejt, nëse është e mundur menjëherë pas larjes së duarve.

Dermatologia Whitney Beauvais thotë se është mirë nëse e aplikoni kremin dy minuta pas larjes ose duke përdorur dezinfektues, mund ta aplikoni në lëkurë sa më shpejt të jetë e mundur – këshillon një dermatolog.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një kremi, rekomandohet përdorimi i atyre që përmbajnë vajra ushqyes ose gjalpë që janë të pasura me acide yndyrore.

– Përdorni një krem hidratues duarsh me pomada të vërteta tradicionale. Këta hidratues mund të nxisin zhvillimin e baktereve të mira – thotë mjekja e familjes Kate Shanahan. 

Latest news
Related news
- Advertisement -spot_img