19.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

12 të vdekur në Turqi pas një aksidenti me autobus

12 persona kanë vdekur pasi një autobus pasagjerësh doli nga rruga dhe u përplas në një kanal buzë rrugës në Turqinë qendrore të hënën.

19 persona të tjerë janë lënduar raporton AP.

Shoferi i autobusit humbi kontrollin e automjetit, i cili kaloi në korsinë e ardhshme dhe më pas u zhyt në hendek pranë qytetit qendror turk të Yozgatit, tha guvernatori Mehmet Ali Ozkan.

Autobusi po udhëtonte nga Sivas – rreth 240 kilometra (150 milje) në lindje të Yozgat – për në Stamboll.

Ozkan tha se 11 nga pasagjerët vdiqën në vendin e aksidentit ndërsa një vdiq më vonë në spital.

Pasagjerët e lënduar po trajtoheshin në spitalet e afërta dhe njëri prej tyre ishte në gjendje të rëndë, tha ai.

Shkaku i përplasjes është nën hetim, tha Ozkan, duke shtuar se ai dukej se ishte rezultat i “pakujdesisë” nga shoferi.

Marketing
Related news